Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 

DOŻYNKI W IZDEBNIKU.

A za naszym domkiem będzie sad zielony,

Ślicznymi kwiatkami pięknie zasadzony,

A za sadem pole z żytem, jak potrzeba,

Żeby żaden głodny nie odszedł bez chleba.


Autor: Maria Konopnicka, Nasz domek

Tegoroczne dożynki w Gminie Lanckorona zorganizowało Sołectwo Izdebnickie przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury.  Dożynki w Izdebniku - po raz pierwszy od dziesięcioleci rozpoczęły się  15 września o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym w Izdebniku specjalną Mszą św.,  którą odprawił  ks. Proboszcz, Andrzej Gawenda i ks. Adam Szczygieł z Parafii Świętego Joachima w Skawinkach .

 

Ksiądz Andrzej Gawenda  w kazaniu wspomniał, iż w naszej małopolskiej rzeczywistości - dożynki to nie tylko święto  rolników, ale także tych, którzy pracują na roli, nawet na przekór realiom ekonomicznym. Proboszcz w swym słowie do wiernych przypomniał,  iż na starych fotografiach naszej wsi widać wyraźnie, iż rolnicy szanowali ziemię i jej płody. Tamtejsze zdjęcia ukazują Izdebnik jako miejscowość typowo rolniczą -  wszystkie  pola były wówczas uprawiane, nie marnowano nawet najmniejszego kawałka ziemi. Dziś wszystkie te pola stoją odłogiem.

Ksiądz przypomniał również o tym, jak ważne miejsce w naszym życiu zajmuje praca. Zachęcił także do wczucia się w ciężką sytuację osób trwale bezrobotnych,  które być może ze smutkiem patrzą na dożynkowy pochód, bo dla nich praca jest wartością trudno osiągalną, więc do świętowania im daleko.

Po mszy barwy korowód ruszył na boisko klubu sportowego:  orkiestry - strażacka i góralska, delegacje wsi gminnych i  lokalnych stowarzyszeń niosące dożynkowe wieńce,   konie zaprzęgnięte w przystrojone wozy rolnicze. Imponujący iście pochód, jakiego dawno Izdebnik nie widział. Sztandary OSP i PSL-u, a przede wszystkim starostowie dożynek niosący chleb dożynkowy :

  • Zofia Gołąb i Mariusz Piekarz

wraz z zaproszonymi gośćmi:

  • Martą Królik - wicestarostą wadowickim,
  • Przewodniczącym Rady Powiatu -  Józefem Łasakiem,
  • Wójtem Gminy - Zofią Oszacką,
  • Przewodniczącym Rady Gminy - Ryszardem Frączkiem,
  • Radnym powiatowym : Jerzym Sikorą.

Po odśpiewaniu hymnu dożynkowego przez panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Jastrzębi - Wójt gminy,  Zofia Oszacka uroczyście pokroiła  chleb dożynkowy i poczęstowała nim wszystkich zebranych. Dodatkowo Pani Wójt wręczyła  każdemu z Sołtysów  bochenek chleba, by w ten sposób symbolicznie podzielić się nim ze wszystkimi mieszkańcami.

Wójt Gminy Lanckorona - Zofia Oszacka

Do udziału w Dożynkach  zostały zaproszone wszystkie sołectwa z całej gminy, które były reprezentowane przez; Sołtysów, Rady Sołeckie, Szkoły, Koła Gospodyń, jednostki OSP, Dyrektorów poszczególnych Szkół i Domu Pomocy Społecznej imienia brata Alberta oraz stowarzyszenia działające na terenie gminy. Każde Sołectwo  przyniosło ze sobą wieniec dożynkowy oraz przygotowało swoje stoisko z prezentacją plonów,  tradycyjnymi potrawami i napitkami. Imprezę prowadził Hubert Gnojek

Wieńce zostały ocenione przez komisję złożoną z zaproszonych Gości. Po długich debatach  jury ogłosiło wyniki:

•          1 miejsce: Stowarzyszenie Akolada Izdebnicka

•          2 miejsce KGW SKAWINKI

•          3 miejsce Mieszczki Lanckorońskie

 

W czasie obrad  przygrywała Orkiestra z Izdebnika pod batutą Dariusza Pikora ,  ale radość członkiń Akolady ze zwycięstwa na chwilę zagłuszyła wszystko, Trzeba przyznać,  że wieńce wymagały sporo pracy i nakładu środków - zaangażowani byli nawet stolarze- a samo przygotowanie trwało od tygodni.

Szkoła Podstawowa z Jastrzębi pokazała układ choreograficzny  pt. ,,Nowoczesne Małe Gospodynie" . W tym występie pokazały się uczennice klas najmłodszych szkoły podstawowej

Wystąpiło  również  Ognisko Artystyczne Terra Artis.

Następnie na scenie wystąpił  zespół, Kopań Band,  który  powstał zaledwie trzy miesiąca  temu. Pan Mirosław Twardosz, opiekun grupy, zmobilizował młode talenty lanckorońskie do pracy. Grupa nie miała jeszcze okazji do publicznych wystąpień, dlatego cieszy nas fakt, że to w naszej miejscowości  miał miejsce niezwykle udany debiut zespołu.

Rozstrzygnięcie konkursu  dla „Młodego Rolnika”,  który poprowadziła Pani Cecylia Lang również przyciągnęło uwagę zebranych.  Główną nagrodę - nowy ciągnik rolniczy marki Ursus ! -  ufundował Sołtys Izdebnika, Tadeusz Łopata.  Ostatecznie okazało się , że sołtys zakupił  ciągników kilka, a nawet sam dostarczył je .... w pudełkach J . W tym konkursie laureatami okazali się:

 

1. miejsce -  Maciej Kozik -  nagroda najnowszej klasy Ursus

2. miejsce -  Bartłomiej Bartyzel - monster truck

3. miejsce -  Marek Madej - monster truck

 

Laureaci konkursu ,,Młody Rolnik"

Osoby biorące udział w konkursie musiały nazwać i opisać różne narzędzia rolnicze - przygotowane do tego celu na płycie boska LKS Jubilat .

Wielu uczestników nie mogło  się doczekać hitu i najzabawniejszej części dnia, czyli kabaretu pod tytułem „Wsi wesoła”, przygotowanego przez Koło Teatralne działające przy Zespole Szkół w Izdebniku wraz z opiekunkami Iwoną Radoń i Aleksandrą Kuchtą.

Skecze przedstawione przez uczniów swym dowcipem  dosłownie powaliły  publiczność na kolana. Scenariusz, stroje i charakteryzacja dopracowane były w najmniejszych szczegółach. Pochwalić należy również komediowy talent młodych aktorów, którzy w niebanalny sposób przedstawili kilka zabawnych historyjek rodem ze wsi, np.: opowieść o rolniku,  który zwalniał z pracy stracha na wróble czy tradycyjny skecz,  który streścić można jedynie słowami : paniusia z miasta kontra  baba.

Legendę ,,O powstaniu wsi Izdebnik" -przedstawiła uczennica izdebnickiej Szkoły Podstawowej Kinga Targosz przygotowana przez panią Teresę Łabędź. Kinga przebrana za księżniczkę Dobrawę- opowiedziała historię powstania Izdebnika i genezę nazwy.

Było to wielkie święto, z którego można być dumnym. Gospodynie  kroiły chleb ze smalcem, odrywały pęta kiełbasy , nalewały żury polskie i ukraińskie, talerze zupy lanckorońskiej i bigosu,  podawały ogórki kiszone wprost z beczki.

Kosztować można było  starodawnych napitków - nalewek z pokrzyw, żurawiny . Wszystko nie marketowe, ale robione w tradycyjny sposób. Przypomniałem sobie z lat szkolnych lekturę - opis wesela Boryny i  poczułem się nagle jak Kuba Socha, który właśnie  na takie wesele czekał… I

....nagle jeszcze zagrała orkiestra góralska z Żubrzycy - ,,Iskiereczki" a potem ,,Hajduki, ale jak zagrała!  Wydawało się, że siłą tej muzyki  Zarębówka, Koci Zamek   wzniosły  się do góry ,  by choć trochę upodobnić się do Tatr.

„Taką moc ma ta góralska muzyka".

Kapele góralskie- Iskierecki i Hajduki

Kapela Iskierecki- powstała  w 2010r. w Zubrzycy Dolnej. Występuje ona na festynach, konkursach. W skład zespołu wchodzą.. : Iwona Skóbel, Ewelina Kubacka, Klaudia Omylak, Kamila Chlebek i Żaneta Martyniak.

Kapela Hajduki powstała w 2008 roku. W Jej skład wchodzą: Paweł Kubacka. Marek Skóbel, prym, Mateusz Mastela bas, Dawid Kott . Kapela zajęła wielokrotnie  II miejsce na konkursie im. Floriana Skupnia w Nowym Targu oraz II miejsce na Konkursie Stabat Mater w Jabłonce i wyróżnienie na Konkursie 'Palenie Zabija' w Nowym Targu.

A do samego końca zabawy przygrywał zespół IXI

Wiemy, że rolnicy w Izdebniku to nie stanowią wielkiej siły. Izdebnik to miejscowość bardziej rzemieślnicza niż rolnicza. Nasze rolnictwo to najczęściej koszenie trawy kosiarką, podsypywanie niemieckiego torfu pod japońską magnolię.  Blokują nas realia finansowe, niskie areały,  czy słabe perspektywy dla młodych, ale cieszy fakt,   że  mimo wszystko mieszkańcy potrafili się zmobilizować, by zgromadzić się w takiej ilości na boisku sportowym w celu pokazać swoich wyrobów i częstowania nimi innych. Wielu… i starych,  i młodych mówiło, że takiej pięknej imprezy już dawno nie było w Izdebniku. Zasługa to przede wszystkim głównych organizatorów: sołtysa wsi Izdebnik Tadeusza Łopaty , i pani dyrektor GOK w Lanckoronie Anny Kucharczyk przy wsparciu Izdebnickiej Akolady oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkim zaangażowanym  w imieniu mieszkańców gminy serdecznie dziękujemy.

Lankorońskie gospodynie przy swoim stoisku.

 

Starostwie dożynkowi : Zofia Gołąb i Mariusz Piekarz

Pani Dyrektor GOK w LAnckoronie Anna Kucharczyk

z prowadzącym: Hubertem Gnojkiem w otoczeniu ,,Iskierecek"

,,... i tylko koni żal"

Sołtys wsi : Tadeusz Łopata

 
| Microsoft Exchange Hosting