historia

MŁODY LEGIONISTA Z IZDEBNIKA

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 

MŁODY LEGIONISTA Z IZDEBNIKA.


Wincenty Borończyk urodził się 23 stycznia 1898 roku w Izdebniku. Po skończeniu szkoły podstawowej w Izdebniku rozpoczął naukę w Gimnazjum w Wadowicach. Zmarł od ran w dniu 23 maja 1915 w szpitalu polowym w Iwaniskach.

Wspólnie , z trzema innymi kolegami mieszkał na stancji u dwóch starszych pań o nazwisku Lach, które wynajmowały pokój uczniom. Warunki życia codziennego były trudne. Rodzice musieli dostarczać żywność właścielkom kwatery. Było to tym bardziej uciążliwe, że z Izdebnika było 8 km do stacji kolejowej, a potem 20 cm pociągiem do Wadowic.

Naukę w gimnazjum rozpoczął Wicek w roku szkolnym 1912/13. Nie miał kłopotów w nauce, należał do skautingu.  Dnia 15 maja 1915 bez czyjejkolwiek wiedzy opuścił szkołę. Książki zostawił w szkole pod ławką.

Jak się potem okazało tego dnia na dworcu kolejowym w Wadowicach stał transport z wojskiem na front. Do tego pociągu wsiadł Wicek i słuch o nim zaginął.

Więcej…

 

DZIEŃ WYZWOLENIA IZDEBNIKA SPOD OKUPACJI

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 

PIEWRSZY DZIEŃ WOLNOŚCI   W IZDEBNIKU - 70 LAT TEMU ZAKOŃCZYŁA SIĘ NIEMIECKA OKUPACJA IZDEBNIKA

.

Sowiecka artyleria na zajętym niemieckim lądowisku w okolicy kościoła na Skałce.

Przygotowuje się do ostrzału pozycji Wehrmachtu w Podgórzu

( "Kraków Ocalone Miasto", Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986)


Kalwaria Zebrzydowska i okolica zastały wyzwolone z rąk okupanta niemieckiego dniach 24-26 stycznia 1945 r. przez dowodzoną prze gen. płk. Kiriła Moskalenkę 38 armię, wchodzącą w skład 4 Frontu Ukraińskiego sowieckiej Armii Czerwonej. Przełamała ona mocną niemiecką obronę na linii okopów i zasieków – od Wisły przez Nowe Dwory Pasmo Drabom i Chełm.

Nie udało mi się dotrzeć do większej ilości świadków tamtych  doniosłych wydarzeń, więc historię wyzwalania Izdebnika przedstawię jako wspomnienia pięcioletniego wówczas chłopca, który w własnego domu i podwórka, mógł na własne oczy obserwować paniczną ucieczkę Niemców i przybycie wojsk radzieckich.

Więcej…

 

WSPOMNIENIA NAUCZYCIELKI MICHALINY FUS

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 

WSPOMNIENIA MICHALINY FUS -WIELOLETNIEJ NAUCZYCIELKI SZKOŁY W  IZDEBNIKU.


Dla mnie Michaliny Fus, system szkolnictwa po wojnie to cztery lata gimnazjum zakończone ,,małą maturą" i dwa lata liceum pedagogicznego zakończonego ,,dużą maturą", która równała się  z uzyskaniem świadectwa dojrzałości i prawa nauczania w szkole podstawowej.

Gimnazja po wojnie były przeważnie prywatne, gdzie  opłacało się czesne w wysokości 400 zł miesięcznie , a tyle zarabiał nauczyciel rozpoczynając pracę . Z pieniędzy tych dyrektor opłacał wszystko, a więc wynajęcie budynku , pobory profesorów i inne koszta . Prywatne gimnazjum założono w Kalwarii Zebrzydowskiej i mieściło się w tym samym budynku co obecnie liceum ogólnokształcące.

Więcej…

 

50 LECIE BUDYNKU SZKOŁY

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

50 LECIE BUDOWY  IZDEBNICKIEJ ,,TYSIĄCLATKI"

6 września 2014 obchodzimy 50 -lecie użytkowania budynku szkoły w Izdebniku- jest to okazja to przypomnienia historii edukacji w naszej wsi.

Początki izdebnickiej oświaty sięgają roku, 1839 kiedy to J.W.Książę Montleart właściciel dóbr Lanckorony i Myślenic przyjął do pracy nauczyciela. Nauczyciel ten oprócz czytania i pisania udzielał także nauk śpiewu i muzyki. Pierwszym nauczycielem był Jan Krzysztofik, a po nim Jan Menzel.

W 1843 sędzia w państwie izdebnickim ( gminy: Izdebnik, Podchybie, Jastrzębia) Henryk Kaja rozporządził, aby pozakładać szkółki - z tego powodu każdy poddany przed ślubem miał złożyć do kasy 2 zł m.k. na powyższy cel.

Więcej…

 

WIEŃCE DOŻYNKOWE GMINY LANCKORONA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

WIEŃCE DOŻYNKOWE GMINY LANCKORONA LATA 2013-2014

Więcej…

 
Więcej artykułów…
| Microsoft Exchange Hosting